کپی رایت

جدول محتوا

این نوشته آموزشی ترجمه متن (What is Intellectual Property? World Intellectual Property Organization, P. 18-21) است.

کپی رایت و حقوق مرتبط چیست؟

قوانین کپی رایت به مؤلفان و هنرمندان و سایر مبتکران برای آفرینش های ادبی و هنری و آنچه در اصطلاح کلی «اثر» نامیده می شود، حمایت اعطا می­ کند. زمینه ­ها و حوزه­ هایی که ارتباط بسیار نزدیکی به کپی رایت دارند «حقوق مرتبط» یا حقوق وابسته به کپی رایت هستند که دربردارنده حقوقی مشابه و یکسان با کپی رایت هستند، تنها با این تفاوت که بعضاً محدودتر بوده و دوره حمایتی کوتاه تری دارند.

دارندگان حقوق مرتبط عبارتند از:

  • اجراکنندگان (مانند بازیگران و نوازندگان) در مورد اجرایشان؛
  • تولیدکنندگان فونوگرام ها (به عنوان مثال دیسک های فشرده) در زمینه ضبط آثار صوتی و
  • سازمان ­های نشر و پخش در برنامه ­های رادیویی و تلویزیونی خود.

آثار تحت پوشش قانون کپی رایت عبارتند از رمان، شعر، نمایشنامه، آثار مرجع، روزنامه ها، تبلیغات، برنامه ­های کامپیوتری، پایگاه داده، فیلم، موسیقی، رقص ­آرایی، نقاشی، طرح ­های ترسیمی، عکس، مجسمه سازی، معماری، نقشه ­ها و ترسیمات فنی. اما آثار تحت پوشش محدود به این موارد نمی شود.

کپی رایت  و حقوق مرتبط چه حقوقی را مقرر می ­کند؟

پدیدآورندگان آثار، وارثان و جانشینان آنها (که به طور کلی «دارندگان حق» نامیده می ­شوند) به موجب قانون کپی رایت، حقوق مشخصی دارند. آنها تنها کسانی هستند که حق انحصاری استفاده از آثار را دارند و یا می ­توانند در چارچوب شرایط توافقی حق استفاده از این آثار را به دیگری منتقل کنند. دارندگان حق می ­توانند انجام کارهای زیر را اجازه داده یا منع کنند:

  • تکثیر آثار به تمامی اشکال؛ از جمله چاپ و ضبط صدا؛
  • نمایش عمومی آثار و برقراری ارتباط با عموم؛
  • نشر و انتشار از طریق کانال ­های رادیو و تلویزیون؛
  • ترجمه آثار به زبان ­های دیگر و
  • تبدیل اثر به عنوان مثال تبدیل رمان به فیلمنامه­.

حقوق مشابهی وجود دارند که تحت حقوق مرتبط با کپی رایت، برای حمایت از ضبط و تکثیر به دارندگان اثر اعطا می ­شوند.

بسیاری از آثار تحت حمایت قوانین کپی رایت و حقوق مرتبط (به عنوان مثال نشریات، فیلم­ ها و آثار صوتی) برای انتشار موفق به توزیع انبوه، ارتباطات و سرمایه گذاری مالی نیاز دارند. از این رو اغلب، پدیدآورندگان این حقوق را به شرکت ­هایی منتقل می­ کنند که توانایی بهتری در توزیع گسترده در بازار دارند و در عوض مابه ازایی را به شکل پرداخت مستقیم یا حق استفاده دریافت می ­کنند. (مابه ­ازاء براساس درصدی از درآمد ایجاد شده از اثر تعیین می گردد.)

 حقوق مادی (اقتصادی) مربوط به کپی رایت مدت زمان محدودی دارند – طبق معاهدات وایپو- که با خلق و تثبیت اثر آغاز و تا 50 سال پس از مرگ خالق اثر ادامه دارد. قوانین ملی هر کشوری می­ توانند مدت زمان بیشتری را مقرر کنند. این دوره حمایتی خالقان اثر، وارثان و جانشینان آنها را قادر می ­سازد تا طی یک مدت زمان معقول از منافع مالی اثر بهره ­مند گردند. حقوق مرتبط دوره کوتاه ­تری دارند که معمولاً 50 سال پس از اجرا، ضبط و انتشار صوتی و تصویری اثر می ­باشد. کپی رایت و قوانین حمایت از اجراکنندگان، حقوق معنوی را نیز مقرر کرده اند که به معنای حق ادعای خلق اثر (حق پدری یا حق انتساب اثر) و حق مخالفت با تغییری است که می ­تواند به اعتبار خالق لطمه وارد کند. (حق تمامیت اثر)

دارندگان حق می­ توانند از طریق روش­ها و اقدامات مختلف از جمله طرح شکایت مدنی، راه حل ­های اداری و تعقیب کیفری، حقوقی را که تحت قوانین کپی رایت و حقوق مرتبط به آنها تعلق می ­گیرند، اعمال کنند. قرارها و دستوراتی که برای جلوگیری از اقدامات ناقضانه ضروری می ­باشند نیز در کنار سایر ابزارها برای اجرای حقوق قابل استفاده هستند.

چرا از کپی رایت و حقوق مرتبط حمایت می شود؟

حمایت کپی رایت و حقوق مرتبط، یک جزء ضروری در پرورش خلاقیت و نوآوری انسان است. شناسایی این حقوق و شهرت ناشی از حقوق معنوی به نویسندگان، هنرمندان و خالقان آثار انگیزه می­ دهد و پاداش­ های مادی عادلانه (حقوق مادی) نیز فعالیت و بازدهی آنها را افزایش داده، همچنین می­ تواند به بهبود نتایج بیانجامد. با حصول اطمینان از وجود و اجرای حقوق، افراد و شرکت ­ها می ­توانند به راحتی در خلق، توسعه و انتشار جهانی آثارشان سرمایه­ گذاری کنند. این امر به نوبه خود، به افزایش دسترسی و بهره ­مندی از فرهنگ، دانش و سرگرمی در سراسر جهان و همچنین تحرک توسعه اقتصادی و اجتماعی کمک می­ کند.

چگونه کپی رایت و حقوق مرتبط با پیشرفت ­های فناوری همگام می ­گردند؟

در چند دهه گذشته، حوزه کپی­ رایت و حقوق مرتبط همراه با پیشرفت چشمگیر توسعه فناوری در ایجاد راه ­های جدید نشر آثار از طریق ماهواره، لوح ­های فشرده و دی وی دی ها، به طور فوق العاده ­ای توسعه یافته است. انتشار گسترده آثار از طریق اینترنت، موضوعات دشواری را در زمینه کپی رایت و حقوق­ مرتبط در این رسانه جهانی به وجود آورده است. وایپو به طور کامل در تردیدهای افزاینده بین ­المللی داخل شد تا استانداردهای جدیدی را برای حمایت از کپی رایت در فضای مجازی ایجاد کند. در این راستا این سازمان معاهده کپی رایت وایپو (WCT) و معاهده اجراها و فونوگرام ­ها (WPPT) را ایجاد کرد که به عنوان «معاهدات اینترنتی» شناخته می شوند. این معاهدات هنجارهای بین­ المللی را با هدف جلوگیری از دسترسی و استفاده غیرمجاز از آثار خلاقانه در اینترنت مقرر کرده است.

کپی رایت و حقوق مرتبط چگونه تنظیم می شوند؟

کپی رایت و حقوق مرتبط بدون نیاز به ثبت یا سایر تشریفات، به طور خودکار به اثر تعلق می­ گیرد. با این حال، بسیاری از کشورها یک نظام ملی برای ثبت اختیاری آثار دارند. این نظام ­ها به حل مشکلاتی از قبیل اختلاف بر سر مالکیت و یا خلق اثر، معاملات مالی، خرید و فروش­ ها، واگذاری و انتقال حقوق مربوط به آثار کمک می­ کند.

بسیاری از نویسندگان و هنرمندان توانایی پیگری قانونی و اجرای حقوق مؤلف و حقوق مرتبط خود را به خصوص با توجه به استفاده فزاینده جهانی از حقوق ادبی و هنری و حقوق مرتبط ندارند. در نتیجه، ایجاد و افزایش سازمان­ های مدیریت جمعی (CMO) یا «انجمن ­ها»، یک روند رو به رشد و ضروری در بسیاری از کشورها است. این انجمن ­ها می ­توانند خدمات پشتیبانی اداری کارآمد و کارشناسی حقوقی را به اعضای خود ارائه دهند، به عنوان مثال حق امتیاز ناشی از استفاده ملی و بین المللی یک اثر یا اجرا را جمع­ آوری، مدیریت و پرداخت کنند. گاهی اوقات مدیریت جمعی حقوق خاص تولیدکنندگان آثار صوتی و سازمان ­های پخش برنامه ­های صوتی و تصویری موفقیت آمیزتر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا