مروری اجمالی بر موافقت نامه نیس درخصوص طبقه ­بندی بین ­المللی کالاها و خدمات به منظور ثبت علائم (1957)

جدول محتوا

 

این نوشته آموزشی ترجمه متن زیر است.

World Intellectual Property Organization, Summaries of Conventions, Treaties and Agreements Administered by WIPO, 2013, P. 19

موافقت نامه نیس کالاها و خدمات را به منظور ثبت علائم تجاری و علائم خدماتی طبقه­ بندی کرده است (طبقه بندی نیس). ادارات ثبت علائم تجاری کشورهای عضو، باید در اسناد و انتشارات رسمی مرتبط با هر ثبت بیان کنند که کالاها و خدماتی که علائم تجاری برای آن ثبت می­شود، به کدام طبقه تعلق دارد.

این طبقه­ بندی شامل لیستی از طبقات – 35 طبقه برای کالاها و 11 طبقه برای خدمات – و یک لیست الفبایی از کالاها و خدمات است. لیست دوم از یازده هزار عنوان تشکیل شده است. هر دو لیست به صورت دوره ­ای توسط کمیته ­ای کارشناسان که تمام کشورهای عضو در آن نماینده دارند، اصلاح می ­گردد. ویرایش حاضر از این طبقه ­بندی ویرایش دهم است که از اول ژانویه سال 2012 لازم الاجرا گردیده است.

اگر چه تنها 83 کشور عضو موافقت نامه نیس هستند، ولی ادارات ثبت علائم تجاری 65 کشور دیگر، همچنین دفتر بین­ المللی وایپو، سازمان آفریقایی مالکیت فکری (OAPI)، سازمان منطقه­ آفریقایی مالکیت فکری (ARIPO)، سازمان مالکیت فکری کشورهای بنلوکس (BOIP) و اداره هماهنگی بازار داخلی اتحادیه اروپا (طرح­ ها و علائم تجاری) (OHIM) نیز از این طبقه ­بندی استفاده می ­کنند.

موافقت نامه نیس اتحادیه ­ای را ایجاد کرده که یک مجمع عمومی دارد. کشورهای عضو این اتحادیه که به نسخه استکهلم یا نسخه ژنو موافقت نامه نیس ملحق شده ­اند، عضو مجمع عمومی می ­باشند. از مهم ­ترین وظایف مجمع عمومی تصویب برنامه و بودجه دوسالانه اتحادیه می­ باشد.

این موافقت نامه در سال 1957 تصویب و سپس در استکهلم (1967) و در ژنو (1977) مورد تجدید نظر و در سال 1979 اصلاح شد.

عضویت در  این موافقت نامه برای تمام کشورهای عضو کنوانسیون پاریس در مورد حمایت از مالکیت صنعتی (1883) آزاد است. اسناد تصویب یا الحاق باید به مدیر کل وایپو سپرده شود (متن کامل این موافقت نامه در www.wipo.int/treaties موجود است).

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا