سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو)

جدول محتوا

سازمان جهانی مالکیت فکری چیست؟

این نوشته آموزشی ترجمه متن (What is Intellectual Property? World Intellectual Property Organization, P. 22-23) است.

سازمان جهانی مالکیت فکری چیست؟

سازمان جهاني مالكيت فكری (WIPO) که در سال 1970 تأسيس گردید، يك سازمان بين ‌المللی  است که هدف آن تضمین حمایت جهانی از حقوق مبتکران و دارندگان مالكيت فكری است و اطمینان از اینکه مخترعان و پدیدآورندگان به خاطر نبوغشان تأیید و به آنها پاداش داده می شود.

اين حفاظت بين ‌المللی همانند یک محرک براي خلاقيت بشر، محدودیت های علم و تكنولوژي را کنار زده و دنياي ادبيات و هنر را غني می سازد. همچنين با فراهم كردن يك محيط با ثبات براي بازاريابی محصولات حمایت شده مالكيت فكری، چرخه ‌های تجارت بين ‌المللی نیز روان ­تر می­ گردد. برای تضمین انعطاف ­پذیری و سازگاری نظام مالکیت فکری به عنوان ابزاری برای خوشبختی و درک توانایی و پتانسیل کامل مالکیت فکری برای نسل ­های حال و آینده، وایپو همکاری نزدیکی با كشورهاي عضو و مؤسسات ديگر دارد.

 وایپو حمایت از مالكيت فکری را چگونه ترقی می دهد؟

وایپو به عنوان یک نهاد تخصصی، بخشی از نظام سازمان ملل است که كشورهاي عضو در آن برای ایجاد و هماهنگ ­سازی قوانين و رویه ­های حمایت از حقوق مالكيت فكري، باهم تبادل نظر می ­کنند. همچنین وایپو خدماتی را نیز در قالب نظام­ های ثبت جهانی برای علائم تجاری، طرح ­های صنعتی و اسامی مبدأ و نظام جهانی ثبت تقاضای اختراع ارائه می ­دهد. این نظام ­ها تحت بازبینی منظم کشورهای عضو وایپو و دیگر ذینفعان هستند تا بتوانند آن را برحسب نیازهای استفاده ­کنندگان و کاربران بالقوه بهبود دهند. 

بسياري از كشورهاي صنعتی دارای نظام ­های مالکیت فکری قدیمی با قدمت چند قرن هستند. با این ­حال، بسیاری از کشورهای جدید و در حال توسعه، در مرحله ایجاد چارچوب­ های قانونی کپی­ رایت، علامت تجاری و حق اختراع و نظام مالکیت فکری هستند. با افزایش جهانی­ سازی تجارت و تغییرات سریع در ابداعات فناورانه، وایپو در تکامل این نظام­ ها از طریق مذاکرات، کمک ­های حقوقی و فنی، آموزش به طرق مختلف، از جمله در زمینه اجرای این حقوق و قوانین، نقشی کلیدی بازی می­ کند.

وایپو با كشورهاي عضو خود همكاری مي‌كند تا اطلاعات درباره مالكيت فکری را در اختیار طیف وسیعی از افراد – از شاغلین در بخش تجاری تا سیاستگذاران- قرار دهند تا تضمین گردد که منافع آنها به خوبی تصدیق شده و به طور صحیحی درک و برای همه  قابل دسترس شده است.

بودجه وایپو چگونه تامین می شود؟

وایپو سازمانی است كه تا حد زیادی خود بودجه­ اش را تأمين می ‌كند و بيش از 90 درصد بودجه سالانه را از طریق نظام­ های ثبت بين ‌المللی و همچنین به وسیله انتشارات، خدمات داوری و ميانجيگري فراهم می ‌كند. باقی بودجه از سهمیه كشورهای عضو به دست می آيد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا