خلاصه کنوانسیون ژنو در مورد حمایت از تولیدکنندگان فنوگرام ­ها در برابر کپی غیرقانونی آوانگاشت ها (1971)

جدول محتوا

ین نوشته آموزشی ترجمه متن زیر است.

World Intellectual Property Organization, Summaries of Conventions, Treaties and Agreements Administered by WIPO, 2013, P. 43

کنوانسیون ژنو یا کنوانسیون فنوگرام­ ها کشورهای عضو را متعهد می ­کند که از تولیدکنندگان فنوگرام ­ها که تبعه دیگر کشورهای عضو هستند، در برابر کپی بدون اجازه تولیدکننده، واردات چنین کپی ­هایی که هدف از تولید و واردات آن عرضه به عموم است و توزیع عمومی این کپی ­ها حمایت کنند. فنوگرام به معنی ضبط منحصراً شنیداری صرف نظر از شکل آن (دیسک، کاست یا غیره) است که شامل تراک ­های صوتی فیلم یا ویدئوکاست نمی ­شود. حمایت از فونوگرام می ­تواند به موجب قانون کپی ­­رایت، قانون مستقل (حقوق مرتبط)، قانون رقابت غیرمنصفانه و قانون مجازات باشد. حمایت باید حداقل 20 سال از تاریخ اولین ضبط یا اولین انتشار فنوگرام باشد. با این حال قانون ملی کشورها مدت50 سال را عموماً مقرر می ­کنند. کنوانسیون محدودیت­ های مقرر برای پدیدآورندگان را در این مورد نیز مجاز دانسته است. همچنین لیسانس اجباری نیز مجاز است اگر هدف از تکثیر تنها استفاده برای اهداف آموزشی یا تحقیقات علمی باشد، این مجوز محدود به قلمرو کشوری است که این اجازه را صادر کرده و تنها به شرطی صادر می­شود که مابه ­ازا مناسب پرداخت گردد. (ماده 6)

وایپو مشترکاً با سازمان بین ­المللی کار و سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد مسؤولیت اجرای این کنوانسیون را بر عهده دارند.

 کنواسیون هیچ اتحادیه، نهاد اجرایی یا بودجه ­ای را ایجاد نکرده است.

الحاق به کنوانسیون برای تمامی اعضای سازمان ملل متحد و آژانس­ های وابسته به سیستم ملل متحد آزاد است. اسناد تصویب، پذیرش و الحاق باید به دبیرکل سازمان ملل داده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا