خلاصه کنوانسیون رم برای حمایت از اجراکنندگان، تولیدکنندگان آوانگاشت ­ها و سازمان ­های پخش (1961)

جدول محتوا

این نوشته آموزشی ترجمه متن زیر است.

World Intellectual Property Organization, Summaries of Conventions, Treaties and Agreements Administered by WIPO, 2013, P. 41-42

کنوانسیون رم حمایت از اجراها برای اجراکنندگان، فنوگرام ­ها برای تولیدکنندگان فنوگرام و پخش رادیو-تلویزیونی برای سازمان­ های پخش رادیو-تلویزیونی را تضمین می­ کند.

 1- اجراکنندگان (اعم از بازیگران، خوانندگان، نوازندگان، رقاصان و اشخاصی که کارهای ادبی و هنری را اجرا می ­کنند) در برابر اقدامات خاصی که رضایت آنها را به همراه نداشته باشد، حمایت می شوند، مانند پخش صوتی-تصویری یا عرضه عمومی در اجرای زنده، ضبط اجرای زنده، تکثیر اثر ضبط شده، اگر اثر ابتدائاً بدون اجازه ضبط شده و یا ضبط به منظور خاصی متفاوت از آنچه برای آن رضایت داده شده، صورت گرفته باشد.

2- تولیدکنندگان فنوگرام­ ها حق منع یا اجازه تکثیر مستقیم یا غیرمستقیم فنوگرام ­هایشان را دارند. در معاهده رم «فنوگرام» به معنای هر نوع تثبیت شنیداری صداهای یک اجرا یا سایر اصوات است. در موردی که فنوگرام با اهداف تجاری منتشر می ­شود (مانند پخش صوتی –تصویری یا عرضه به عموم به هر شکلی)، باید یک پاداش منصفانه توسط کابران به اجراکنندگان یا تولیدکنندگان فنوگرام یا هر دو آنها پرداخت شود. با این حال، کشورهای عضو برای عمل نکردن به این قاعده یا محدود کردن اجرای آن آزاد هستند.

3- سازمان ­های پخش رادیو-تلویزیونی اختیار دادن اجازه یا منع از برخی اقدامات را دارند. این اقدامات عموماً موارد زیر هستند: بازپخش برنامه­های رادیو-تلویزیونی آنها، ضبط برنامه ­های پخش شده، تکثیر مجدد چنین ضبط ­هایی، پخش عمومی برنامه­ های تلویزیونی، اگر این عرضه عمومی در مناطقی بوده که باید مبالغی برای دریافت برنامه پرداخت می­ کردند.

کنوانسیون رم امکان تعیین برخی محدودیت­ها و استثنائات را نسبت به حقوق مذکور در قوانین ملی فراهم کرده است که این موارد عبارتند از: استفاده های شخصی، استفاده از قطعات کوتاه انتخابی برای گزارش اخبار روزمره، ضبط موقت توسط سازمان ­های تولید و پخش صدا با بکارگیری امکانات خودشان در تولید صدا و پخش آن، استفاده صرفاً به منظور آموزش یا تحقیق علمی و سایر مواردی که قانون ملی استثنائاتی را بر حق کپی ­رایت در آثار هنری و ادبی قائل شده است. همچنین وقتی اجراکننده­ ای موافقت خود را برای ضبط شنیداری یا دیداری- شنیداری اجرایش اعلام می ­کند، دیگر قوانین مربوط به حقوق اجراکنندگان اعمال نمی ­گردد.

از نظر دوره حمایت، حمایت باید حداقل تا20 سال از پایان سالی که امور زیر اتفاق افتاده ادامه یابد: 1- انجام عمل ضبط، برای فنوگرام ها و اجراهای مرتبط به آن؛ 2- انجام اجراها، برای اجراهایی که در فنوگرام ­ها ضبط نمی شوند؛ 3- پخش رادیو-تلویزیونی.

با این حال، قوانین ملی به طور فزاینده ­ای دوره حمایتی 50 ساله را برای فنوگرم­ ها و اجراها مقرر می ­کنند.

وایپو به طور مشترک با سازمان بین ­المللی کار و سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی ملل متحد (یونسکو) برای اجرای کنوانسیون رم همکاری دارد. این سه سازمان دبیرخانه کمیته بین ­الدولی را به موجب کنوانسیون ایجاد کردند که شامل نمایندگان 12 کشور متعهد می­ باشد.

کنوانسیون هیچ مقرره ­ای در مورد تأسیس اتحادیه یا تامین بودجه ندارد. کنوانسیون یک کمیته بین ­الدولی از کشورهای عضو ایجاد کرده که به موضوعات و مسایل مربوط به کنوانسیون می ­پردازد.

کنوانسیون برای الحاق کشورهای عضو کنوانسیون برن برای حمایت از آثار ادبی و هنری 1886 یا کنوانسیون جهانی کپی ­رایت باز است. اسناد تصویب و الحاق باید به دبیرکل سازمان ملل سپرده شود. کشورها می ­توانند با اجرای مقررات خاص نسبت به رزرو کنوانسیون اقدام نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا