خلاصه ­ای از معاهده حقوق علائم تجاری (1994)TLT)

جدول محتوا

هدف معاهده حقوق علائم تجاری (TLT) استانداردسازی و ساده کردن مراحل ثبت علامت تجاری ملی و منطقه ­ای است. این امر از طریق ساده ­سازی و هماهنگ ­سازی ویژگی ­های خاص این فرآیند­ها ، مانند تهیه تقاضانامه­ های علائم تجاری و اجرای اداری ثبت علائم تجاری در مراکز با صلاحیت چندگانه، کمتر پیچیده و قابل پیش ­بینی­تر به دست می ­آید.

بخش عمده مقررات TLT در مورد فرآیند انجام کار اداره علائم تجاری است که می­ توان آن را به سه مرحله اصلی تقسیم کرد: تقاضانامه ثبت، تغییرات پس از ثبت و تمدید. قوانین مربوط به هر بخش به طور دقیق شرایط مورد نیاز برای تقاضانامه ثبت یا دیگر درخواست ­ها را بیان کرده است.

مرحله اول در مورد تقاضانامه ثبت: طرفهای متعاهد TLT موارد زیر را ضروری می ­دانند: درخواست، نام و آدرس و سایر موارد مربوط به متقاضی یا نماینده وی، مدارک گوناگون مربوط به علامت مثل تعداد معین از نمونه علامت، تعیین کالا و خدماتی که ثبت علامت برای آنها است و تعییین طبقه کالا طبق طبقه ­بندی نیس (موافقت نامه نیس در مورد طبقه ­بندی بین ­المللی محصولات و خدمات برای ثبت علائم تجاری (1957) ) و در صورت امکان بیان دلیل استفاده از علامت. کشورهای عضو باید مجاز بدانند که یک تقاضا می ­تواند مربوط به محصولات یا خدماتی باشد که متعلق به چندین طبقه از طبقه ­بندی نیس است. طبق فهرست جامع شرایط مورد نیاز در مرحله اول، کشوری نمی ­تواند درخواست کند که برای مثال متقاضی خلاصه ­ای از ثبت تجارت، دلیلی برای فعالیت­ های تجاری خاص یا شواهدی مبنی بر ثبت علامت در کشورهای دیگر ارایه کند.

مرحله دوم از فرآیند علامت تجاری طبق TLT مربوط به تغییرات در نام یا آدرس و تغییر در مالکیت ثبت: در اینجا نیز الزامات رسمی قابل اجرا بطور جامع ذکر شده است. تنها یک درخواست کافی است، حتی اگر تغییر مربوط به بیش از یک تقاضانامه یا علامت تجاری ثبت شده – حتی تا صدها مورد- است، البته به شرطی که این تغییر ثبتی مربوط به تمام تقاضانامه ­ها یا موارد ثبت شده باشد.

مرحله سوم در مورد تمدید: معاهده TLT دوره اولیه ثبت علامت و مدت زمان هر تمدید را تا 10 سال برای هرمورد استانداردسازی کرده است.

به علاوه معاهده TLT این امکان را فراهم می ­کند که یک وکالت نامه توسط یک شخص یا نهاد ممکن است مربوط به چندین تقاضانامه یا علائم ثبت­ شده باشد.

همچنین معاهده TLT فرم ­های بین ­المللی مدل (MIF) را تهیه کرده که شامل حداکثر الزامات مورد نیاز کشورهای عضو برای فرآیند خاص خود است. هر یک از کشورهای عضو می­تواند فرم بین ­المللی ویژه خود را برای متقاضیان تهیه کند به شرطی که چنین فرم ­هایی شرایط اجباری اضافه ­ای به فرم­ های مدل اضافه نکند.

قابل ذکر است که TLT  ضروری دانستن گواهی، گواهی محضری و رسمی، سند قانونی، شناسایی رسمی و یا تائید امضا را – به جز در مورد انصراف از ثبت- اجازه نمی ­دهد.

معاهده TLT در سال 1994 منعقد شد و برای کشورهای عضو وایپو و برخی سازمان ­های بین ­الدولی باز و در دسترس است. اسناد تصویب یا الحاق باید به مدیر کل وایپو سپرده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا