خلاصه ­ای از معاهده حقوق اختراع (1994)(PLT)

جدول محتوا

هدف معاهده حقوق اختراع (PLT) هماهنگ کردن و ساده ­سازی فرآیند اداری تقاضانامه ثبت اختراع و حق اختراعات ملی و منطقه ­ای و در نتیجه، کاربر پسندکردن چنین فرآیند­هایی است. این معاهده ضمن تأیید استثنای مربوط به الزامات تاریخ ثبت اظهارنامه، حداکثر ضرورت های ادارات کشورهای عضو برای اجرا را مقرر کرده است. این به آن معنا است که کشورهای عضو مجازند شرایطی را که از نظر متقاضیان یا صاحبان حق اختراع مناسبتر و سهل تر است، مقرر کنند، اما الزامات مندرج در این معاهده، حداکثر میزانی است که ادارات می­توانند از متقاضیان و صاحبان حق اختراعات مطالبه کنند. معاهده به ویژه شامل مقرراتی در مورد مسائل زیر است:

  • –         الزامات مربوط به تاریخ ثبت اظهارنامه به منظور به حداقل رساندن خطرات متقاضیان در از دست دادن و اشتباه شدن این تاریخ سهوی، استانداردسازی شده است که بیشترین اهمیت را در مراحل ثبت اختراع دارد. PLT مقرر می ­کند که اداره کشورهای عضو باید یک تاریخ دقیق ثبت برای هر تقاضا در صورت تطابق با سه شرط ساده زیر مقرر کند: اول مدرکی که نشان دهد موارد دریافت شده توسط اداره به عنوان تقاضانامه ثبت اختراع برای یک ابداع بوده است؛ دوم مدارکی که به اداره اجازه می ­دهد تا متقاضی را شناسایی کرده و با وی در ارتباط باشد (بنابراین کشورهای عضو اجازه دارند تا مدارک مرتبط با این دو امر را ضروری بدانند) و سوم بخشی که دربردارنده توصیف اختراع باشد. هیچ نوع مدرک یا مورد اضافی نباید برای تعیین تاریخ ثبت اظهارنامه درخواست شود. به ویژه کشورهای عضو نمی ­توانند یک یا چند ادعا یا هزینه تشکیل پرونده را برای این تاریخ تقاضا کنند. همانطور که در بالا گفته شد، این الزامات، حداکثر الزامات موجود نیستند، اما قطعا موارد ضروری هستند، پس کشورهای عضو اجازه نخواهد داشت تاریخ ثبت اظهارنامه را تعیین کنند، مگر اینکه همه این الزامات رعایت شوند.
  • –         مجموعه­ای از الزامات رسمی برای تقاضانامه ­های ملی و منطقه­ای با ادغام در الزاماتPLT مربوط به فرم یا محتوای تقاضانامه ­های بین ­المللی تحت معاهده PCT استانداردسازی شد که شامل محتویات فرم درخواست PCT و استفاده از آن فرم درخواست همراه با دلیلی مبنی پذیرش آن به عنوان درخواست داخلی یا ملی است. این امر شکاف­های شکلی فرآیند­ی بین سیستم­های ثبت اختراع ملی، منطقه ­ای و بین ­المللی را حذف کرده یا کاهش می ­دهد.
  • –         فرم ­های بین ­المللی مدل استاندارد شده، باید توسط ادارات همه کشورهای عضو پذیرفته شود.
  • –         تعدادی از فرآیند­ها در ادارات ثبت اختراع ساده ­تر شدند که منجر به کاهش هزینه ­ها برای متقاضیان و همچنین ادارات گردید. از جمله این فرآیند­ها محدود کردن عرضه اجباری، محدود کردن مدارک ضروری بر مبنایی قاعده ­مند، در موارد خاص ادارات یک ابلاغ یا اعلان واحد را برای چند تقاضانامه یا حق اختراع بپذیرند (برای مثال یک وکالت نامه)، محدود کردن ارائه یک نسخه از تقاضانامه قبلی و ترجمه آن.
  • معاهده PLT روش­هایی برای اجتناب از تضییع یا از دست رفتن سهوی حقوق اساسی به دلیل عدم تطابق با الزامات تشریفاتی یا فرجه ­های زمانی، فراهم می ­کند. این موارد عبارتند از تعهد ادارات به آگاهی دادن به متقاضی یا اشخاص مرتبط در مورد امور زیر: تمدید فرجه­ های زمانی، انجام فرآیند، تثبیت حقوق و محدودیت ­ها در لغو یا ابطال حق اختراع به دلیل نقص موارد تشریفاتی، در موردی که آنها توسط اداره در طول مرحله تقاضانامه اطلاع ­رسانی نشده ­اند.
  • استفاده از ثبت الکترونیکی تسهیل شده است، در حالی­که وجود هر دو شیوه الکترونیک و کاغذی به صورت مشترک تضمین شده است. معاهده PLT به کشورهای عضو اجازه داده از دوم ژوئن 2005 شیوه کاغذی (کتبی) را حذف کرده و به طور کامل به شیوه الکترونیکی روی بیاورند. با اینحال، حتی پس از آن تاریخ، آنها باید درخواست ­های کتبی را به منظور تعیین تاریخ ثبت اظهارنامه و همچنین رعایت مواعد مشخص و تعیین شده قبول کنند. در این ارتباط، این بیانیه تصریح می­ کند که کشورهای صنعتی به ارائه پشتیبانی به کشورهای در حال توسعه و کشورهای در حال­گذار در رابطه با معرفی ثبت الکترونیک ادامه خواهند داد. معاهده PLT در سال 2000 منعقد شد و در سال 2005 به اجرا درآمد.

معاهده PLT برای کشورهای عضو وایپو و کنوانسیون پاریس در مورد حمایت از مالکیت صنعتی (1883) باز و در دسترس است. همچنین الحاق به این معاهده برای برخی سازمان­ های بین ­الدولی امکان پذیر است. اسناد تصویب یا الحاق باید به مدیر کل وایپو سپرده شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا