اصلاحيه آئين‌نامه اجرايي قانون ثبت اختراعات،طرح‌هاي صنعتي و علائم تجاري

جدول محتوا

طرح های صنعتی

اين اصلاحيه بنا به پيشنهاد رييس سازمان ثبت اسناد و املاك در تاريخ ۱۱/08/۱۳۹۲ به تصويب رييس قوه قضاييه رسيد.

در اجراي ماده ۶۴ قانون ثبت اختراعات، طرحهاي صنعتي و علايم تجاري، مصوب ۷ /۸ /۱۳۸۶ و قانون تمديد مهلت اجراي آزمايشي قانون مذكور، مصوب ۲۰ /۳ /۱۳۹۲ و بنا به پيشنهاد رئيس سازمان ثبت اسناد و املاك، آئين‌نامه اجرايي قانون ثبت اختراعات، طرح‌هاي صنعتي و علائم تجاري به شرح ذيل اصلاح مي‌گردد:

۱) ماده ۲۸ آيين‌نامه و تبصره‌هاي آن به شرح زير اصلاح مي‌گردد:

ماده ۲۸ـ مرجع ثبت پس از دريافت اظهارنامه و ضمائم مربوطه آن ظرف ۴ ماه ضمن انطباق با شرايط شكلي مندرج در قانون و اين آيين‌نامه بررسي مقدماتي مي‌نمايد. پس از بررسي مقدماتي و احراز شرايط شكلي اختراع، مرجع مذكور موظف است يك نسخه از اظهارنامه را به همراه مدارك و مستندات مربوط به مرجع ذيصلاح جهت احراز ماهوي اختراع ادعايي ارسال نمايد. مرجع يادشده ضمن حفظ محرمانگي اختراع، حداكثر ظرف ۵ ماه اظهارنامه را از نظر انطباق با شرايط ماهوي اختراع مقرر در قانون و اين آئين‌نامه بررسي و نتيجه را به صورت مستند به مرجع ثبت اعلام مي‌نمايد. مرجع ثبت بمحض وصول پاسخ حسب مورد تصميم مقتضي اتخاذ خواهد نمود.

تبصره ۱ـ چنانچه مرجع بررسي ماهوي ظرف مهلت مقرره پاسخ ندهد، مرجع ثبت، اظهارنامه متقاضي را ظرف مدت سه ماه بنحو مقتضي بررسي و تصميم لازم اتخاذ مي‌نمايد. در صورت ضرورت مرجع بررسي ماهوي مي‌تواند توضيحات تكميلي متقاضي را اخذ نمايد.

تبصره ۲ـ سازمان ثبت مكلف است با بهره‌گيري از توانمندي‌هاي داخلي و بين‌المللي نسبت به ظرفيت‌سازي درون سازماني و برون سازماني و آموزش تخصصي كارشناسان مربوط و ايجاد رويه واحد، اقدام لازم را معمول دارد.

تبصره ۳ـ سازمان ثبت مكلف است با استفاده از ظرفيت‌ها و امكانات داخلي و بين‌المللي نسبت به ايجاد و راه‌اندازي پايگاه اطلاعات اختراعات اقدام و آن را جهت تسهيل بررسي ماهوي در اختيار مرجع ذيصلاح مرتبط قرار دهد.

تبصره ۴ـ متقاضي مكلف است هزينه بررسي ماهوي اختراعات را ظرف مدت ۳۰ روز به شرح مقرر در جدول هزينه‌ها به مرجع بررسي ماهوي پرداخت و رسيد آن را به مرجع ثبت تسليم نمايد. در صورت عدم پرداخت هزينه در موعد مقرر، اظهارنامه كان لم يكن تلقي مي‌گردد.

تبصره ۵ ـ كسب نظر از مراجع ذيصلاح براساس قرارداد با آن‌ها صورت مي‌گيرد.

۲) به ماده ۱۷۰ آئين‌نامه يك تبصره به عنوان تبصره (۶) اضافه مي‌گردد:

تبصره ۶ ـ چنانچه كميسيون، اخذ توضيح از كارشناس يا كارشناسان بررسي ماهوي اختراع را جهت اتخاذ تصميم ضروري بداند مي‌تواند از آنان براي حضور در جلسه دعوت نمايد.

۳) به بند (۱) ضميمه يك جدول هزينه‌ها يك بند به عنوان بند (۱۷) به شرح زير اضافه مي‌گردد:

۱۷ـ هزينه بررسي ماهوي اختراع شخص حقيقي 1500000 و شخص حقوقي 3000000 ريال.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5/5

جدول محتوا

پیمایش به بالا